Vážení spoluobčané,
po událostech na 10. veřejném zasedání zastupitelstva města k vám již nepíšu jako starosta, ale jako zastupitel města. Předem bych rád poděkoval všem, kteří mě podporovali, podporují a veřejně i osobně nabádají k další práci a pokračování v komunální politice. Velmi si toho vážím a slibuji, že budu i nadále pracovat pro naše krásné město.
Již to zaznělo ode mě, ale také od mých odvolaných kolegů. Demokracie je taková, že pokud se většina zastupitelů rozhodne, může změnit vedení města i v průběhu volebního období. To je naprosto v pořádku. Stejně tak jsem se téměř před dvěma lety stal starostou města já, přestože opozice tehdy hovořila o „ukradených volbách“. Nebylo to tak tehdy a není to tak ani nyní.
Co je však zarážející, co mě šokovalo a co pobouřilo většinu z vás, byl způsob, jaký současné vedení k převzetí moci zvolilo. Jednalo se o způsob, který je bezprecedentní i ve vysoké politice a zkrátka se nedělá. Jak jsem řekl již dříve, je to důkaz naprostého srabáctví a pohrdání člověkem. Je to důkaz zrady. Nikdo ze zúčastněných neměl tu odvahu nám říct, byť jen půl hodiny před jednáním zastupitelstva, že se pro něco takového rozhodli. Nic, ani slovo. Potom s podrobně zpracovaným scénářem a připravenými usneseními zastupitelstva města rozhodli o změně programu a o mém odvolání z místa starosty, Jana Jirovského z místa místostarosty, Patricka Zandla z místa místostarosty a Petra Kváči z místa radního. Zrádci z naší bývalé koalice, kteří si neváží ničeho, ani lidské důstojnosti, zůstali na svých místech.
Nikdy jsem nelpěl na postech, ani na postu starosty. Toto místo pro mě bylo posláním pro město, bylo synonymem velkého objemu práce a značného psychického vypětí, které se promítlo i do mého zdravotního stavu a rodiny. Přesto jsem této práci věnoval vše a věřím, že jste to jako občané města poznali v ulicích i ve svém životě. Prospěch města pro mě byl a stále je prioritou číslo jedna. Proto mě, ale i mé kolegy možná neměli rádi developeři, spekulanti s pozemky a některé stavební firmy, kterým jsme nic neodpustili a které musely odvádět stoprocentní práci. Podle všeho právě to bylo, společně s pochroumaným egem, nakonec důvodem, proč jsme museli pryč, abychom nepřekáželi.
Během jednání zastupitelstva nikdo z aktérů nebyl schopen formulovat důvody našeho odvolání. Co to znamená? Zcela zřejmě to, že žádné relevantní důvody, které by bylo možné zveřejnit, neexistovaly. Všechny důvody byly složitě a velmi nevěrohodně hledány až následně.
Ze všeho nejvíc mě zasáhla zrada Jana Chlebouna, kterého jsem považoval za kamaráda a dlouhodobě se mu snažil pomáhat. Za vše, co jsme pro jeho úspěšné angažmá na radnici dělali, jsme dostali nůž do zad – jako od Jidáše. Ty dvě „dámy“ nemám potřebu ani komentovat, protože se staly osobami pod mou rozlišovací schopnost, bez špetky charakteru a s velmi nemocným egem.
Velmi nepochopitelný je pro mě i krok Petra Soukupa a Vlastimila Picka. Na ustavujícím zastupitelstvu města jsme slyšeli deklaraci Petra Soukupa o morálce. Spolek Naše Dvojměstí založil svou existenci na boji proti místní ODS, stejně jako Vlastimil Picek. Ještě donedávna jsme z jejich úst slyšeli jen to nejhorší na vše, co zde kdy ODS udělala. Naše Dvojměstí a Podpora občanů Vlastimila Picka dokonce na členy ODS podaly trestní oznámení, a v okamžiku, kdy jsme s ODS uzavřeli koaliční smlouvu, padaly invektivy o spojení s ďáblem. Velmi těžko si tedy mohu nyní, ve světle deklarované morálky, vysvětlit jejich převrat na radnici. Jediné vysvětlení je: pro moc se spojíme s kýmkoli, ať jsme si, co jsme si. Blahopřeji. Speciálně blahopřeji Našemu Dvojměstí, které podle vlastních slov nedělá politiku, ale jsou to „ti hodní kluci“. Z této „nepolitiky“ jsou šokováni i ostřílení politici z kraje, ministerstev a Poslanecké sněmovny.
Člověk musí někdy padnout, aby mohl znovu vstát s ještě větší silou. Jsem přesvědčen, že jsme pro město nastavili velmi vysokou laťku, a budu hlídat, aby současné vedení tuto laťku nepodlézalo. Celé naše uskupení Vy Jste Město bude hlídat, jak je nakládáno s rozpočtem a jaké stříbrné jsou odměnou pro naše Jidáše. Také si budeme hlídat pokračování v mnoha projektech, které jsme pro město připravili a které by měly být dokončeny. Na konci tohoto volebního období vystavíte vy, občané, vysvědčení za naši práci i práci nového vedení města. Já jsem připraven odvedenou práci prezentovat a nemám se za co stydět. Rád si počkám na výsledky vedení Petra Soukupa. Je to výzva, která může město posunout dále, proto ji zde takto otevřeně předkládám.
Na závěr se hodí novému vedení popřát hodně úspěchů a málo zrady.
