Mgr. Nina Nováková

středoškolský pedagog, senior

Rodiny a jednotlivci, kteří nejsou obdivovatelé technologií a virtuálního světa a kteří dávají přednost životu s reálnými lidmi a s živou přírodou, nejsou ani hloupí, ani nemoderní, ani horší občané. V našem městě pro ně postupně vymizely prostory pro setkávání. Není spolkový dům, není kulturní dům, o divadle si můžeme nechat zdát, nebude komunitní centrum v části Brandýs nad Labem.

Maminkám a tátům, kteří začali podrobně sledovat, co se učí a jak jsou ovlivňovány jejich děti ve škole, bychom měli poděkovat. Začali být ostražití a srovnávají rizika a přínosy. Nejsou otravní, jen začali důsledně plnit svou odpovědnost za fyzický, psychický a morální vývoj svých potomků, jak jim ukládá zákon. Škola je veřejná služba. Veřejné školy musí mít vysoký standard, aby si rodiče si nemuseli platit dobré vzdělání svých dětí dvakrát!

 Senioři, v celé Evropě čtvrtina populace, tvoří širokou věkovou skupinu. Deklarovanou ohleduplnost mnozí právem vnímají jako odstrčení a diskriminaci. Smyslem jejich života byla a je práce, obecně snaha být prospěšný. Nevyužít jejich zkušeností, trpělivosti a dobré vůle v době, kdy mnohé rodiny a zejména samoživitelky „nezvládají“, je trestuhodné plýtvání velkým kapitálem.